A műemlékek körének egy sajátos szegmensét alkotják azok a romok, amelyek településektől távol, természeti környezetben állnak, és pusztulásuk évszázadok óta tart. Jellemzően ezek messze nem olyan érdektelen épületek, mint amilyen kevés figyelem jut rájuk. Amikor középkori építészetünk nagy fokú eltűnését konstatáljuk, hajlamosak vagyunk szem elől téveszteni, milyen hatalmas és értékes hagyatékot jelentenek a fennmaradt romok, amelyek körültekintő gondozás és kutatás esetén az ismeretek nehezen kimeríthető tárházai.
Emellett a romok a helyszínen az épület egykori térélményéből is rendkívül sokat őriznek, és tudnak közvetíteni ma is.
A Sály melletti Latorvár egy kis méretű Árpád-kori vár a Bükkben, melynek egyetlen kisebb falmaradványa áll, egy íves épület- vagy toronyrészlet. Írott forrás nem ismert róla, Parádi Nándor 1982-ben végzett ásatásán az álló falrésztől délkelet felé tárt fel egy falszakaszt, végén sarokkal, ebből arra következtetett, hogy a várat egy kör alakú torony, és ehhez csatlakozó udvar vagy épület alkotta, az egészet a hegy platója felől árok övezte.
A várromon a Bükki Nemzeti Park megbízásából a miskolci Herman Ottó Múzeum konzerválási munkát végzett, ehhez kapcsolódóan szükség volt a falmaradvány dokumentálására. A romok kiegészítésekor, konzerválásakor nagyon fontos egyrészt a meglevő állapot dokumentálása, másrészt a megfigyelhető szerkezet részletek, jellemzők figyelembe vétele és tiszteletben tartása a régi és az új falazatrészek csatlakozásánál. Ezért a romkonzerválás nem nélkülözheti az alapos, figyelmes kutatói és tervezői munkát. Egy történeti értékeket hordozó rom csak így őrizheti meg felismerhető, értelmezhető eredeti részleteit.
![]() |
A falmaradvány nyugati (külső) oldala 1- falegyenek; 2 - nyíláskáva |
Ilyen részlet, jellemzők elsősorban a kőanyag, a kövek formája, mérete és rakásmódja, és a falban kialakított falegyenek – a falazatot tagoló szintek, melyek törtkő falak esetén építési munkafázisokat, a fal építésmódjával összefüggő szakaszokat jeleznek. Másodsorban szerkezeti részletek: nyílások, födémhelyek, építési állványzat helyeit is őrizik a falak, amelyeknek esetenként csak alaposabb vizsgálattal észrevehető kisebb részletei maradnak meg, és jellegükre utaló formai jellemzők is sokszor csak körültekintő vizsgálattal észlelhetők. Ezekre tekintettel kell lenni a konzerválással szükségszerűen együtt járó kisebb-nagyobb kiegészítések során. A meglevő falrakásmódnak, falegyeneknek meg kell jelenni az új falazatrészekben, és az egyes szerkezeti részleteket felismerhetően, és értelmezhetően, minél jobban láthatóan kell megőrizni.
![]() |
A keleti (belső) oldal 1- falegyenek; 2 - nyíláskáva |
Latorvár kis falcsonkján a belső falsík szinte teljesen elpusztult, a külső nagyrészt ép. Itt igen eltér kiosztásban négy falegyent figyelhetünk meg. A fal déli szélén egyértelműen egy nyíláskáva látható, körülbelül 1 m magasságú szakaszon. Ennek megfigyelése újdonság volt, amiről az eddigi kutatások során nem figyeltek fel. A dokumentálást digitális mérőállomással bemért matricákkal azonosított pontokra külön szoftverrel torzításmentessé tett és illesztett fényképekkel végeztük. Az illesztés a technika adottságai miatt a falsíkokra korlátozódott, ezért a falmagoknak nagyrészt csak a kontúrja jelenik meg, szintén háromdimenziós mért pontok alapján.
Ez a fajta értelmező, elemző felmérési dokumentáció még kevés hazai pusztuló rom esetén készült el, és romkonzerválások, beavakozások esetén is nem egyszer sajnálatosan elmarad, illetve csak felületes rajzi dokumentáció készül, érdemi építéstörténeti elemzés nélkül. Már csak a jelentős technikai fejlődés eredményeit figyelembe véve is a romok korszerű dokumentálásának és állagmegóvásának programszintű elvégzése az építészettörténeti kutatás és műemlékvédelem kiemelkedően fontos feladata lenne.