Rotterdam Hollandia második legnagyobb városa, 600 000 lakosa van, agglomerációjával együtt 1,6 milliónak számítják.
A második világháborúban a Nyugat-Európát sújtó egyik legsúlyosabb bombázás érte a történeti belvárost. Hollandia német megszállása során 1940 májusában a német légierő Rotterdam belvárosának bombázásával kényszerítette megadásra az országot. A teljes történeti városmag szinte a földdel lett egyenlővé, a városközpontban a városháza, a középkori Laurenskerk (a középkori plébániatemplom) és néhány épület maradt csak meg.
Rotterdami panoráma a hidakkal forrás: wikipedia.org
Az újjáépítés nyomán Rotterdam lett a modern építészet „laboratóriuma”, az újdonságok fő terepe, itt található a Holland Építészeti Intézet (NAI) és a mai napig az építkezések a városkép meghatározói.
...és egy átlagos kortárs épület forrás: rotterdam.nl
Milyen eszközöket használnak és milyen célokat követnek?
Idén tavasszal lehetőségem volt találkozni és konzultálni Thieu Knibbeler művészettörténésszel, a rotterdami városháza műemlékvédelmi tanácsadójával a város műemlékvédelméről.
Rotterdamban jelenleg 750 egyedileg védett épület van az országos és helyi védettségeket is beszámítva. Ez a szám további védésekkel idén 1000-re emelkedik.
Az egyedileg védett épületek mellett területi védettségek is érvényben vannak, melyek a belváros körüli egykori külső településmagokat érintik.
Csatorna Delfshaven városrész központjában fotó: Rácz Miklós
Az önkormányzathoz a védett épületekre évente mintegy 120 építésiengedély-kérelem érkezik, ezeket a 6 fős műemlékes csoportnak (3 művészettörténész, 3 építész) kell szakmai szempontból felügyelnie és elbírálnia. A műemlékes csoport évi 15000 Euró költségvetéssel rendelkezik, melyeket az épületeket érintő szakmai háttérmunkára, elsősorban kutatásra fordíthatnak. A kutatások költségeit alapesetben természetesen a tulajdonosok fizetik, a városi költségvetésből a városi tulajdonú épületek kutatását, illetve egyes esetekben támogatásként biztosított kutatásokat finanszírozzák.
A kutatást minden esetben külső irodák végzik. Egy kutatás költsége 4-5 ezer euró, így viszonylag szűkös lehetőségei vannak a csoportnak kutatások kezdeményezésére. Beletekinthettem két kutatási dokumentációba, melyek két különböző típusú kutatási feladatot képviselnek. A RoBaVer (Rotterdamse Bankvereniging) épületét Rotterdam központjában 1941-ben kezdték építeni Herman Mertens tervei alapján és csak a háború után fejezték be. Azon kevés épületek egyike, melyek átvészelték a bombázást, országosan védett műemlék.
A Rotterdamsche Bank épülete forrás: rotterdam.nl
Az épület bővítésének megtervezésére a közelmúltban Rem Koolhaas kapott megbízást, és szerencsés módon sikerült elérni, hogy a történeti épületrészre egy műemlékes építészt vonjanak be társtervezőnek, s még a tervezés érdemi megkezdése előtt elkészíttessék az épület kutatási dokumentációját. A kutatást egy 20. századi épületekre szakosodott iroda végezte. A dokumentáció a megrendelő kérésére kutatással együtt mindössze három hét (!) alatt készült el. Az igényes dokumentáció a holland épületkutatás közelmúltban megjelent Vezérfonalát követi az értékvizsgálati ábrákkal, melyeket a szintek alaprajzaira és a homlokzatokra, metszetekre is kidolgoztak. Az eset jó példa arra, amit a műemléktulajdonosok növekvő hányadánál a közelmúltban örömmel tapasztaltak, hogy a tulajdonos tudatában van a műemléki értékek fokozott nyilvánosságának és ezért körültekintően kezd hozzá a felújításhoz, átalakításhoz.
Egy, a központtól kijjebb álló 20. század eleji uszoda kutatására az önkormányzat saját keretéből adott megbízást. A korai, jelentős sportépület nagyobb modernizáláson ment át és a különleges, egykor teljes egészében felnyitható tetőszerkezetét az újabb beépítések belülről is eltakarták. A levéltári és helyszíni kutatás alapján itt is részletes értékvizsgálati ábrák készültek.
Az épületkutatásról a közelmúltban megjelent Vezérfonallal kapcsolatban is kérdeztem informátorom tapasztalatait. Meglátása szerint a kiadvány az átlagos építtetőnek nem a legjobban követhető, ugyanakkor mégis hatásos és bevett. Az értékvizsgálati ábrákat gyakorlatilag minden eseteben használják, bár a színeket nem következetesen veszik át egyes kutatók.
A védettségekkel terén tapasztalataik szerint hasznos, ha a védett települési területeken egy-egy egyedileg védett épület is található, így a területi védelmet segíti az egyedi épületek mintaszerepe.
Összességében fejlődő és pozitív képet mutat a rotterdami műemlékvédelem. A megkérdezett szakember szerint is korszakváltást jelent azonban az a törvénytervezet, amely ez év elején felkavarta a szakmai közvéleményt : eszerint a műemlékeken végzett beavatkozások egy köre nem lenne engedélyköteles. Ez a legtöbb szakember véleménye szerint káros, de a jelenlegi helyzetben úgy tűnik nehezen elkerülhető, a hivatali adminisztráció ugyanis kevés a nagy számú kérelem megfelelő ügyintézéséhez.
-Kiegészítés 2021.05.27. a cikkhez felhasznált, önkormányzati oldalról, illetve a Wikipédiáról vett fotókat a Google utóbb bevezetett szabályzatai alapján a Blogger sajnos kitakarja )-: